+36 26 560 043
Utazás módja
Ország
Dátum
Utazás módja
Térség
Hajótársaság
Hajó
Dátum
Rugalmasság
Utazás időtartama
Ár (tól-ig)

Észak-Írország (Tuaisceart Éireann) és...

770000.00 Ft/fő, 2F

Írország, Dublin

Szállás típus: Hotel ***
Ellátás: leírás szerint
Utazás módja: Repülővel
Időtartam: 6 éj
Típus: Városlátogatás, Hajóút
Indulás: 2024-09-24

Programleírás

1. nap: Belfast - az RMS Titanic városa

Találkozás a Liszt Ferenc reptéren. Elrepülés menetrend szerint amszterdami átszállással Belfast-ba, Észak-Írország fővárosába. Délutáni érkezés után utazás belvárosi szállásunkra. 

Menet közben vázlatos ismertető a Lagan folyó partján 1613-ban alapított, ma 680.000 lakosú, egészen különleges sorsú város múltjának néhány kiemelkedő eseményéről. The Plantation of Ulster kora: A skót (Stuart) I. Jakab király ,,ültetvényezése" - amikor nagyszámú skót presbiteriánus, francia hugenotta és angol telepes költözött a katolikus írek földjeire. III. (Orániai) Vilmos király kora,- majd az Orange Order megalapítása időszakának bemutatása. Végül néhány szemelvény az időkről, amikor Belfast Baltimore és New York legnagyobb cukor és rum ellátójává vált, illetve Földünk legnagyobb hajógyártó központjává nőtt. Pár szó a Harland & Wolf hajógyártó óriáscégről és itt épített óriás hajójáról, az RMS Titanicról.

Bejelentkezés hotelünkbe, majd fakultatív koraesti séta lehetőség: Grand Opera - a City Hall (Városháza) parkja, benne a Titanic emlékművel. Szomjunk fakultatív csillapítása frissen csapolt (észak) ír sörrel. Éj Belfastban

2. nap: Ulsteri balladák nyomában

Reggeli majd látogatás az Ulster Múzeumban. Az 1821-ben életre hívott intézmény az ország legfontosabb néprajzi,- régészeti,- és természettudományi múzeuma, 1962 óta Nemzeti Múzeum. Épülete is egyszerre XIX. századi palota - illetve a 70-es években hozzáadott ,,beton monstrum." Közös látogatásunk végére kirajzolódik előttünk Ulster (Ulaidh), a mai modern Észak-Írország és az Ír Köztársaság legészakabbi megyéinek föld- és néprajza, múltja - s erre épülő jelene. Séta a Botanikus kertekben, majd a parlament méretű Városházánál. Rövid látogatás a Szent Anna Katedrálisban, az ír-anglikán egyház működésének rövid felvázolásával.

Szabadidő, vásárlási lehetőség a Szent György Market piacán. Látogatás a viktoriánus kor egyik legpatinásabb intézményében a Crown Liquer Saloon-ban, azon belül is a Nicholson Pub-ban. Koraesti 1 fogásos pub (kocsma) vacsora, majd esti szabadidő. Éj Belfastban

3. nap: Óriások útján

Kóstoló a Bushmills Irish Whiskey-ben, némi kitekintéssel az 1,3 milliós lakosságú Louisville (Kentucky - US)... Bushmills testvérvárosára és annak bourbon-jaira. Társaságunk rábeszélése a távozásra... majd utunk folytatása a ,,Game of Thrones" egyik legmesésebb forgatási helyszínére a The Dark Edges fasorhoz. Sétánk után az esztétikai licit ,,továbbemelése": Utazás az Atlanti-óceán partjára, a Carrick-a-Rede (írül: Carraig á Ráid) függőhídhoz. Átkelés a 30 m magas, 350 éves hídon az óceánból kiemelkedő vulkáni sziklatű szigetre. (Romantikus esetben enyhe szélviharban... Skócia partjainak látványával.)

Látogatás az UNESCO világörökségi védelem alatt álló Giant's Causeway természeti csodájánál. A leginkább hexagonális alakzatú, 40.000 db óriás sípból álló, óceánba bukó bazalt orgona a legendák helyszíne: Itt védte meg Fionn mac Cumhaill az ír óriás a szigetet, a Skóciából érkező óriásoktól. Séta, pihenő és némi ,,visszalassulási lehetőség" a Világ peremén, az Óriások útján.

Az ír-ír határ átlépése a délután, utazás a Letterkenny katedrális-városába. Menet közben rövid szemelvények az 1600-as évek skót-angol betelepítéseiről, illetve modern Ír Köztársaság kialakulásáról. Séta a méltán híres Katedrális körül (ha lehet, belül), majd a patinás óvárosban. Közös vacsora. Éj Letterkenny-ben.

4. nap: A hegyekkel koronázott Donegal

A 4.860 km2 területű, Észak-Írországtól is északra lévő Donegal az Ír-sziget legvadregényesebb vidéke. Több mint 1.200 km óceáni partvidék, madárszigetekkel, szirtekkel, a partokon szubpoláris hegyekkel. Ez a na Saighneáin, a kelta Északi fény és glaciális formák "izlandias" földje. Első kirándulásunk a Dunree Head óceánpartjára vezet, sétával a Dunree Lighthouse világítótoronynál, majd a napóleoni háborúk idején épült Fort Dunree tengeri erődnél. Séta a Tullagh strand érintetlen, homokos lópatkó fövenyén, majd látogatás a Dough Famine Village skanzenben, az 1840-es években lezajlott ,,Nagy Krumpli Éhség" szomorú históriájának ismertetésével.

Továbbutazás a Five Finger strand 30 m magas óceánparti dűnéihez. Séta a Wild Atlantic Way ösvényen Írország legészakabbi pontja, a Malin Head szikláihoz. Az 1813-ban felújított világítótorony körbejárása, majd a lélegzetelállító Pólifreann, vagyis a ,,Pokol lyuka" örvénylő vizeinek fotózása. Késő délutáni visszaindulás Letterkenny-be. Közös vacsora. Éj Letterkenny-ben.

5. nap: A hegyekkel koronázott Donegal

Reggeli után utazás a Glenveagh Nemzeti Parkba. A park (írül: Páirc Náisiúnta Ghleann Bheatha) a jégvájta vidékek és a brit kastély építészet ,,bemutató terepe" is egyben. Központja a 6,5 km hosszú Lough Beaghtengerszem, ennek oldalait koronázzák a Derryveagh-hegység zöldellő vonulatai. A tópart éke a skót főúristílusban épült Glenveagh Castle kastély. Látogatás a főúri lakban, majd utána a hozzátartozó kertekben,ligetekben. English tea és tóparti sétalehetőség, pihenéssel.

Továbbutazás a grófságnak is nevet adó Donegal ősi városába. Igaz mesék az itt történtekről, Szent Patrik (IV-V. század) itt töltött napjaitól - az 1601. éviostromig. A XV. században átalakított Caisleán Dhún na nGall, vagyis a Donegali vár, az ősi O'Donnell klán fészkének megtekintése.

Továbbutazás a 601 m-re kiemelkedő Slieve League, Európaegyik legmagasabb óceáni sziklája felső pereméhez. A keltául Sliabh Liag-ként tisztelt partszakasz nevénekjelentése: "A kőoszlopok hegye", a hely, ahol az égbolt és az óceán kékje egybeolvad. Séta és a ,,légi felvétel"pillanatok élvezete. Délutáni visszautazás Letterkenny-be. Közös vacsora. Ezt követően fakultatív kocsmázásilehetőség, ír kávézás. Éj Letterkenny-ben.

6. nap: Londonderry megér pár misét

Reggeli után visszautazás Észak-Írországba, annak is talán legkülönlegesebb városába, a grófsági rangú Londonderry-be. A határ átlépése előtt látogatás a Northern Uí Néill kelták által épített Grianan of Aileach földvár- és kőgyűrű erődnél. Az V. századig visszavezethető kelta - és viking legendák felemlegetése a 244 m magas hegyen épített, 5 m vastag falú, titokzatos óriás kőgyűrűnél.

Londonderry: A Foyle partján álló városban Szent Kolumba építette az első nagyobb kolostort, a VI. században. A mai Katedrálist (ami a néhai rendház helyén áll) 1633-ban adták át, évszázadokon át ,,élő" szemtanúja volt a megannyi vallási-politikai összecsapásnak. A különleges, teljes egészében fallal körülvett Óvárost (Old Walled City) 1619-ben ,,nyitotta meg" a londoni The Honorable The Irish Society üzleti társaság. A teljes egészében tervezőasztalon született Renaissance ,,mintavárosnak" eredetileg csak 4 kapuja volt, helyenként 10 m magas falai tetején lovas kocsikkal is lehetett közlekedni. Központja a Gyémánt-tér, Renaissance épületei közé az 1700-as években került be néhány ,,új" György stílusú palota. Londonderry királyi kormányzat által tervezett észak-amerikai városok ,,első darabja", afféle követendő ,,sablon". Közös sétánk során feltárulnak előttünk a különböző korok látványosságai, az alapítástól a ,,The Troubles" koráig, vagyis az 1970-es, 80-as évek unionista-nacionalista (protestáns - katolikus) ellentéteiig. Délutáni továbbutazás Carrickfergus normann tengeri erődjéig. A Kik voltak az itt járt normannok? kérdés, és a hatalmas erőd körbejárása, kívül és belül. Néhány szó a skót John Paul Jones-ről ,,az amerikai haditengerészet apjáról", illetve az Amerika függetlenségi háború (1775-1783) igen rendhagyó tengeri csatájáról - ami itt a partoknál zajlott.(!)

Késő délutáni visszaérkezés Észak-Írország fővárosába. Este közös 1 fogásos kocsma vacsora, majd fakultatív észak-ír sörözési lehetőség. Éj Belfastban.

7. nap: Titanic Quarter - RMS Carpathia és dr. Lengyel Árpád emlékezete

Reggeli után kései kijelentkezés a hotelből. Séta a helyi Fővám-tér (Custom House Square) épületeinél, majd a Lagan Weir gyalogos hídon. Átutazás a néhai hajógyárak és dokkok, mára kulturális központtá alakítottvárosrészébe, a Titanic Negyedbe (Titanic Quarter). Történetek az időkből, amikor itt a világ legnagyobb hajógyárában készítették a világ legnagyobb hajóját. Néhány szó a Titanic útjáról - valamivel több a Cunard Line vállalat régi magyarországi (Fiume kikötője) működéséről, az RMS Carpathia hajóról (a Titanic túlélőinek megmentője) és dr. Lengyel Árpád hajóorvosról. Séta és szabadidő a Titanic Negyedben, fotózási lehetőséggel a The Great Light világítótoronynál. Megérkezés a belfasti reptérre a délutáni órákban. Elrepülés amszterdami átszállással. Hazaérkezés a Liszt Ferenc reptérre.

 


UNESCO világörökségi helyszín: 

 

  • Giant's Causeway (Óriások útja)

 

Miért éppen

Elemek és kultúrák metszéspontja.

Az Atlanti-óceán által ostromolt drámai szépségű partvidékek, a brit és ír népek, dinasztiák közötti összecsapások, vagy épp örömteli pillanatok és emlékek termékeny földje. Ulster grófságai, ahol a méregzöld felföldekről és hallal teli folyóvölgyek óriás-barázdáiról szólnak a dalok, a hely ahol minden egyes lélek az Egyesült Királyság vagy épp Írország szülötte - ugyanott. A drumlinok (jégvájta hegyvonulat) és neaghok (tengerszem) szemet gyönyörködtető birodalma - mindig kiszámíthatatlan óceáni időjárással.

Városai (Belfast, Letterkenny, Londonderry) önmagukban is több napnyi látnivalót, sztorit tartogatnak, kocsmáik között megannyi az élő legendák közé emeltetett. Még Észak-Írországtól is északabbra ott van Donegal (Contae Dhún na nGall), a Saighneáin (donegali Aurora borealis) és a Slieve League (600 m magas óceánba szakadó sziklák) vidéke.

Szinte lakatlan, Izland felszínformáit megidéző világ, 1.200 km (!) hosszúságú partszakasszal, madárszigetek sokaságával. Ez a zöld ötven árnyalatának állandóan változó földje. Ez az Egyesült Királyság és kontinensünk talán legenergikusabb, lélekhangokról és lélekharangokról mesélő országa és országrésze.

 

Találatok - /

Indulás

Időtartam

Szobatípus

Ár

 

 

2024-09-24 6 éj

770000.00 Ft/fő, 2F

Ajánlatkérés
2024-09-24 6 éj

770000.00 Ft/fő, 2F

Ajánlatkérés
Adat / lap
/

Az ár nem tartalmazza

  • az útlemondási biztosítást
    (Covid fedezettel): 2,5%


EGYÉB KÖLTSÉGEK

  • Egyágyas felár
    225 000  - 240 000 Ft 
  • BBP utasbiztosítás
    (EUB Biztosító)
    - Air Nívó:
    730 Ft/fő/nap

    - Air & Cruise Top:
    1.030 Ft/fő/nap

    - Air & Cruise Extra:
    1.590 Ft/fő/nap

Az ár tartalmazza

  • a repülőjegyet illetékkel,
    1 db 23 kg feladható és
    1 db kézipoggyásszal
    (melynek értéke kb. 140 000 Ft)
  • 6 éjszaka szállást 3*-os szállodákban
  • a leírás szerinti ellátást
  • a program szerinti belépőjegyeket
  • a magyar nyelvű idegenvezetést

Érintett desztinációk:

Írország

Aki életében egyszer eljutott ide, az örökre az Ír-sziget rabja lesz - kivéve persze, ha ellen tud állni a gyönyörű tájaknak, a barátságos embereknek és az emberléptékű élettempónak, vagy ha ki nem állhatja, ha néha jól bőrig ázik. Méretéhez képest az Ír-sziget annyi látnivalót kínál a turistáknak, hogy az már szinte csalás - nem véletlen, hogy a sziget egyik legvirágzóbb iparága a turizmus. Az ide látogatók legtöbbjét a csodálatos táj vonzza, melynek változatosságát sok nagyobb ország is megirigyelhetné. Egynapi kényelmes autókázással Kilkenny grófság festői rétjeinek, kanyargó folyóinak és erdőségeinek világából Connemara drámai látványt nyújtó hegyei közé érkezhetünk, vagy eljuthatunk tavaihoz és elhagyatott tengerpartjaihoz. A sziget egyetlen pontja sincs 100 km-nél távolabb a tengertől, és bár nem találunk embert, aki napfürdőzni menne az Ír-szigetre, azért bőven akadnak családközpontú tengerparti üdülőhelyek és több kilométer hosszú, általában szinte elhagyatott, fövenyes tengerparti sávok is.
Sok más európai országhoz képest az Ír-sziget kellemesen ódivatúnak tűnhet, ám a gombamód szaporodó gyorséttermek az itteni városkák időtlen báját is aláaknázzák. A sziget hosszú és eseményekben bővelkedő történelme gazdag építészeti és művészeti hagyatékában találni történelem előtti építményeket, romjaiban is hangulatos apátságokat és elegáns, György kori kúriákat is.
Az Ír-sziget fő vonzerejét mégis az itt élő emberek jelentik. Bármilyen kockázatos dolog is általánosságban beszélni ötmillió valódi egyéniségről, a látogató benyomása mégis az lesz, hogy barátságosak, jó kedélyűek, ravaszak, és mindehhez olyan kellem és az élethez való könnyed hozzáállás társul, mely a helyzettől függően nemtörődömségnek, de akár hamisítatlan józan észnek is tűnhet. A leggyakrabban hallott mondás errefelé: "No problem", vagyis: semmi gond! A vidámságot az írek nagyon komolyan veszik, és nem is vallanak szégyent ezen a téren: nem kell hozzá más, csak egy alkalmas társ, egy-két pohárka, és máris folyik a csevegés.

Dublin

Mint annyi más főváros, Dublin is igyekszik betölteni az Ír Köztársaság központjának szerepét, ugyanakkor önálló egységként is megállja a helyét. A dubliniak előszeretettel gondolnak úgy magukra, mint egy különleges fajta tagjaira - a többi ír nem csekély bosszúságára. Kétségtelen, hogy ez a legnagyobb és legkozmopolitább város az egész Ír-szigeten. A dubliniak - a többi nagyváros lakóival ellentétben - általában örömmel elegyednek szóba az idegennel, akinek így azonnal alkalma nyílik megízlelni a varázslatos dublini akcentust. A turisták érdeklődésére számot tartó Dublin egy kisebb, gyalogszerrel is könnyen bejárható területen fekszik. A képtárak, múzeumok és fontosabb középületek a Liffey folyótól délre találhatók. Városszerte megcsodálhatjuk a díszes ajtótokokkal ékeskedő, impozáns vagy kevésbé feltűnő, sajnos gyakran megdöbbentően rossz állapotú György korabeli házakat. A legjobb állapotban fennmaradt részek a Trinity College-tól délre vannak, főleg a Merrion Square-en (itt érdemes megnézni a híres lakók tiszteletére elhelyezett emléktáblákat) és a Fitzwilliam Square-en.
Ezzel együtt Dublin rendkívül lebilincselő, több helyütt kifejezetten szép város, mely az ide látogatókat számtalan érdekességgel - kiváló múzeumokkal és képtárakkal, igényes üzletekkel és éttermekkel, első osztályú szórakozási lehetőségekkel - várja. Ezek után nem is véletlen, hogy 1991-ben Európában Dublin lett a Kultúra Városa.

Cork és a sziget déli része

Cork igazából soha nem törődött bele Dublin felsőbbrendűségébe. Lehet, hogy méretben a főváros után csak a második, de Cork is nyüzsgő nagyváros, melynek történelme legalább olyan régi és gazdag, mint vetélytársáé. Sajnos Cork a múlt néhány politikai konfliktusában a vesztes oldalán állt, ez is az egyik oka annak, hogy középkori és György korabeli épületeiből nem sok maradt épen. Ma néhány városrészében már a pusztulás és hanyatlás jelei mutatkoznak, de a város összességében mégis életerős és magabiztos benyomást kelt. Egy 18. századi látogató még hatalmas óceánjáró hajókat látott volna horgonyozni a város központjában, ahol most a Patrick Street és a Grand Parade található. Bár kettő híján a folyó valamennyi nagyobb csatornáját betemették, Cork szíve ma is folyóparti jelleget mutat.

ST ANN'S CHURCH,
SHANDON
Church Street Egy középkori templom helyén a 18. században építették a Szent Anna-templomot, amely érdekes, kétszínű tornyáról nevezetes: az egyik fele vörös homokkőből, a másik fehér mészkőből készült. Nyolc harangból álló harangjátékát csekély díj ellenében a látogatók is megszólaltathatják.

ST FINN BARRE’S CATHEDRAL
Bishop Street
William Burgesnek, az álgótikus stílus e lelkes hívének jellegzetesen féktelen tervei alapján az 1870-es években épült, mint sorrendben a harmadik székesegyház ezen a helyen. Külsejének részletgazdagsága után belső tere némileg kiábrándítónak mondható.


LÁTNIVALÓK A VÁROSKÖZPONTON KÍVÜL

CORK PUBLIC MUSEUM
Fitzgerald Park
A városi múzeum egy szép parkban álló György korabeli kúriában kapott helyet a Mardyke Walk mentén. A gyűjtemények Cork csipke- és üvegiparát és a kereskedelmi bankokat mutatják be.

DUNKATHEL HOUSE
Glanmire
Dunkathel egy 1790 körül épült György korabeli kúria. Látnivalói közül említésre méltó a 19. századi festett előcsarnok, a szép, Bathban bányászott kőből épült lépcsőház és több Adam-stílusú kandalló. Az antik ír bútorokon
kívül egy viktoriánus vízfestmény-gyűjtemény és egy kintorna is megtekinthető itt.

SZÓRAKOZÁS

Az Ír-szigeten az a felfogás, hogy az életnek a lehető legörömtelibbnek kell lennie, és hogy ezeket az örömöket másokkal is meg kell osztani. A városoktól távolabb a fő szórakozási lehetőség a pub, ahol az ember kedvére anekdotázgathat vagy nótázgathat. Sok városban helyi színjátszókör működik, esetleg vándortársulatokat hívnak meg, és a legtöbb közösség évente legalább egy alkalommal fesztivált rendez.

Az ír zene
Az írek zenéje pezsgő, életvidám. A zenészek többféle hangszeren játszanak - ha nem is az íreket jelképező hárfán, de hegedűn, fuvolán, sípon, tangóharmonikán és gitáron, valamint két, csak az Ír-szigetre jellemző hangszeren, az uillean sípon (ez olyan, mint a skót duda, de nem tüdővel, hanem fújtatóval pumpálják fel) és bodhranon, mely kecskebőrrel bevont dob. A kocsmai örömzenéléseken kívül érdekesek lehetnek az ún. fleadh-k (kiejtése kb. flaa), melyeket a Comhaltas Ceoltóirí Eireann (koaltasz keoltori ajran) 200 irodájának valamelyike szervez, és ha szerencsénk van, meghívnak egy ceilidhbe, vagyis zenés-táncos mulatságba.

ÉTKEZÉSI SZOKÁSOK ÉS LEHETŐSÉGEK

Régebben az ír ételek fő jellemzője a mennyiség és nem a minőség volt, de a helyzet javulóban van. A legjobb éttermekben egyre ötletgazdagabb módon készítik el a kiváló hazai alapanyagokat: a tenger gyümölcseit, a lazacot, a tengeri pisztrángot, az osztrigát és kagylókat, a marha- és bárányhúst, valamint a vadhúsokat.

Étkezés
Aki az Ír Köztársaságban biztosra akar menni, az rendeljen "ír reggelit", vagy ahogy Észak-Írországban hívják, "Ulster fry"-t. Ez általában gyümölcsléből és/vagy gabonapehelyből és zabkásából áll, majd egy jókora tányéron a következők valamelyike vagy éppen mindegyike: szalonna, vékony kolbász, véres vagy májas hurka, tojás, paradicsom és gomba. Ezt általában búza- vagy szójakenyérrel és pirítóssal adják, némely esetben burgonyafánkkal. A pubokban
łAz atlanti osztrigák ünneplése is kapható tea és kávé, és a legtöbb egy-két egyszerű harapnivalót, pl. szendvicset is kínál. A kora este az étlapra kerülő, olcsóbb ételekből álló turistamenük egyre jobban elterjednek, csakúgy, mint a laktató és viszonylag olcsó "high tea", ami nem más, mint egy egyszerű meleg étel pl. fish and chips, vajas kenyér, dzsem és tea.

Italok
A társadalmi élet központja vitathatatlanul a pub, vagyis a kultúrkocsma. Kevés ír kocsma próbál többnek kinézni, mint ami, és bár külsőleg nem más, mint az ivászatra specializálódott lebuj, a barátságos hangulat azonnal rácáfol az első benyomásokra. A legtöbb ír az itt készült whiskeyt (errefelé ugyanis így írják) és sört fogyasztja. A leghíresebb ír ital a Dublinban 1759 óta főzött Guinness, ez a sima, csaknem fekete, keserédes sör - tetején az elmaradhatatlan, krémes és drapp habbal. A második a whiskey, melyből mintegy 15-félét tartanak nyilván, például a Jameson's- és a Gilbey's-féle érett malátawhiskeyt és a világ legrégebbi (legális) whiskeylepárlójában, a Bushmillsnél készült ritkaságot.

Térség: Dublin

Város: Dublin


Válogasson útjaink közt téma szerint!