+36 26 560 043
Utazás módja
Ország
Dátum
Utazás módja
Térség
Hajótársaság
Hajó
Dátum
Rugalmasság
Utazás időtartama
Ár (tól-ig)

Pieninek, Dunajec és a Lengyel-Tátra

Lengyelország, Körutazás Lengyelországban

Szállás típus: Program szerint
Ellátás: Reggeli
Utazás módja: Busszal
Időtartam:
Típus: Körutazás, Sportos kirándulások
Indulás:

Gyalogtúrák a Pieninekben és a Lengyel-Tátrában, tutajozás a Dunajecen

4 nap, 2 ország, 4 túra, 2 hegycsúcs. Az úti célunk Szlovákia és Lengyelország határvidéke, ahol a Kárpátok legmagasabb csúcsai emelkednek, ahol a folyók hegyeket szelnek át, és ahol a gorál vendégszeretet nem ismer határokat.
A Pieninek-hegység és a Lengyel-Tátra kínál 2-2 túrát. Mindkét hegységben felkapaszkodunk 1-1 hegycsúcsra, tutajozunk a Dunajecen, és némi kultúrát és városnézést is belecsempészünk a programba. Igazi őszi kikapcsolódás, feltöltődés és rácsodálkozás.

1. nap
Budapest – Pieninek Nemzeti Park – Szczawnica (szállás: szálloda)

    Utazás: reggel 07:00 órakor indulunk autóbusszal Budapestről, a Műcsarnok melletti parkolóból. A délelőttünk utazással telik, amelynek során átutazunk Magyarországon és Szlovákia jelentős részén.
    Pieninek Nemzeti Park: kora délután érkezünk a Pieninek-hegység lábához, amely Szlovákia és Lengyelország határvidékén, a szlovák oldalon terül el. A hegység legmagasabb pontja 1050 m, és híres arról, hogy egy látványos kanyonnal a Dunajec folyó teljesen kettészeli.
    Gyalogtúra a Korona csúcsra: Sromowce-Nyzne faluban parkolunk le a buszunkkal, majd egy látványos gyalogtúrára indulunk. A Pieninek leghíresebb túráját készülünk végigjárni, amely a 982 méteres Korona csúcsra (Trzy Korony) vezet. Egy keskeny, szurdok-szerű völgyben indulunk útnak, majd egyre magasabbra emelkedünk. Útközben több falépcsőn is áthaladunk, a csúcs előtti szakasz pedig kiépített fémhidakon és lépcsőkön át vezet fel a hegytetőre. A csúcson egy kilátóterasz fogad minket, ahonnan teljes körpanoráma nyílik a Pieninek csúcsaira. Tiszta időben a Magas-Tátra vonulatát is megpillanthatjuk. Megpihenünk itt, majd a már megismert útvonalon visszatúrázunk a buszunkhoz. Táv: 6 km, szint: fel 520 m, le 520 m. (**)
    Szczawnica: a túra után a szállásunkra utazunk, amely Szczawnica falu mellett, a Dunajec mentén, egy szállodában lesz. A vacsoránkat a hotel éttermében fogyaszthatjuk el.

2. nap
Szczawnica – Dunajec-áttörés – Pieninek Nemzeti Park – Zakopane
(szállás: panzió, étkezés: reggeli)


    Tutajozás a Dunajecen: reggel elhagyjuk a szállodánkat, majd rövid utazás után a Dunajec egyik kis kikötőjében tutajokra szállunk. Ezeket a fából készült tutajokat egy hagyományos népviseletbe öltözött gorál vezető egy hosszú bottal irányítja. A Dunajec szurdokában, magas sziklafalak és sűrű erdőségek között haladunk a tutajokkal, miközben átengedjük magunkat a vadregényes táj csodájának. A vízitúra Lesnica faluhoz közel ér véget.
    Gyalogtúra a Pieninek Nemzeti Parkban: miután kikötöttünk a tutajokkal, egy rövid gyalogtúra vár ránk. A célunk, hogy egy szép erdei ösvényen átkeljünk a Pieninek-hegységen egészen a Vörös Kolostorig. Az utunk először meredeken emelkedik, majd fennsík jellegű vidéken túrázunk, végül egy keskeny ösvényen ereszkedünk le a kolostorhoz. Táv: 8 km, szint: fel 230 m, le 230 m. (**)
    Vörös Kolostor: a túra után felkeressük az 1300-as évekből származó Vörös Kolostort és a benne működő múzeumot. A kolostor nevét az építéshez használt vörös kövekről kapta.
    Utazás: a délután folyamán Szlovákiából Lengyelországba, egészen Zakopane városáig utazunk. Közben elhaladunk a Czorsztyni-tó és az impozáns látványt nyújtó Nedec vára mellett.
    Zakopane: délután érkezünk Zakopanéba, a Lengyel-Tátra hangulatos fővárosába, ahol először a szállásunkat foglaljuk el egy panzióban. Rövid pihenés után felkeressük a városközpontot, majd a nap hátralévő részét szabadprogram keretében töltjük. Az autómentes sétálóutcán egymást érik az éttermek és üzletek; az utcai árusoknál megkóstolhatjuk a helyben készült sajtokat, de érdemes megcsodálni a gorál stílusban épült régi házakat is. Zakopanéban két éjszakát töltünk.

3. nap
Zakopane – Lengyel-Tátra: Murowaniec turistaház – Kasprówy csúcs – Zakopane (szállás: panzió, étkezés: reggeli)


    Kuznice: egész napos gyalogtúrára indulunk a Magas-Tátrába. A reggeli után átutazunk Zakopanén, majd gyalog közelítjük meg Kuznice települését, ahonnan a túraösvényünk indul. Közben belépünk a Magas-Tátra Nemzeti Park területére.
    Lengyel-Tátra: a Magas-Tátra kisebbik része emelkedik Lengyelország területén, ám a Tátra lengyel oldala vadregényesebb és monumentálisabb a szlovák oldalhoz képest. A mesebeli fenyőerdők és a magashegyi sziklavidék között hangulatos menedékházak várják a túrázókat, a hegyek pedig vad csúcsokban érnek véget.
    Gyalogtúra a Murowaniec turistaházhoz: Kuznice után erdei ösvényeken folytatjuk a túránkat; az első célunk az 1500 m magasan épült Murowaniec turistaház. Köves, sziklás úton haladunk egyre feljebb, miközben több helyről is remek panoráma nyílik. Megpihenünk a Kopami-hágón, majd folytatjuk utunkat a ház felé. A Murowaniec közel száz fős férőhelyével a Lengyel-Tátra legfontosabb pihenőhelye. A turistaház éttermében megebédelhetünk, majd folytatjuk túránkat.
    Gyalogtúra a Kasprówy csúcsra: a pihenő után megcélozzuk a Magas-Tátra főgerincén található, 1986 méteres Kasprówy csúcsot. Az odáig vezető út lankásabb és meredekebb szakaszokból áll, és szinte végig remek panoráma nyílik róla. A néhány száz méteres szintkülönbség leküzdése után már a hegygerincen állhatunk, amelyen a lengyel-szlovák államhatár is halad. A csúcson Lengyelország legmagasabban épült meteorológiai állomása áll. A Kasprówy tetejéről beláthatjuk a Magas-Tátra jelentős részét; amerre nézünk, mindenfelé sziklás csúcsok törnek az ég felé. A csúcsra felvonó is vezet, amelyet mi lefelé veszünk igénybe. A kabinok egészen Kuznice településéig visznek minket, ahonnan visszasétálunk Zakopane városába. Táv: 12 km, szint: fel 1150 m, le 50 m. (***)
    Zakopane: az estét a belvárosban érdemes tölteni, ahol számtalan lehetőségünk nyílik egy kellemes vacsorára.

4. nap
Zakopane – Lengyel-Tátra: Felső erdei út – Budapest (étkezés: reggeli)


    Gyalogtúra a Lengyel-Tátrában: reggel elhagyjuk a szállásunkat Zakopanéban, majd egy félnapos túrára indulunk a Lengyel-Tátrában. Ismét Kuznice a kiindulópontunk, amit busszal és gyalogosan közelítünk meg. A Felső erdei úton haladunk, amely a főgerinccel párhuzamosan halad, és a Lengyel-Tátra legszebb völgyeit köti össze. Először egy széles erdei úton gyaloglunk, majd egy ritkán járt, vadregényes ösvényre térünk rá. Csodaszép fenyvesben vezet az útvonalunk, miközben több kisebb völgyet is keresztezünk. Teszünk egy kitérőt és felkapaszkodunk az 1376 méteres Sarnia Skala sziklás csúcsra. Megpihenünk itt, majd folytatjuk a túránkat nagyrészt már végig lefelé. Útba esik még a rendkívül hangulatos Strazyska menedékház, ahová betérünk egy italra. Innen már gyorsan elérjük Zakopane szélét, ahol egy parkolóban várakozik ránk a buszunk. Táv: 10 km, szint: fel 420 m, le 480 m. (***)
    Utazás: a túra után nincs más hátra, mint a hazautazás. Beszállunk a buszunkba és egészen Budapestig utazunk. Kora este érkezünk a Műcsarnok melletti parkolóba. 

A gyalogtúrák nehézsége:

    Ezt az utazásunkat a rendszeresen túrázók számára ajánljuk. Az utazás mind a négy napjának programjában szerepel gyalogtúra, amik között van könnyebb és nehezebb; ezen kívül az egymás utáni terhelést is figyelembe kell vennünk.
    A Pieninek-hegység két túrája és a Tátrában vezető Felső erdei út bejárása a gyakorlott túrázók számára alapvetően nem nehéz. A távolságok és a szintemelkedések nem kimagaslóak. A legnehezebb túra a Kasprówy csúcs elérése, amelyhez megfelelő erőnlét, túrázási tapasztalat és megfelelő felszerelés szükséges.
    A hegyi ösvények sziklásak, kövesek, egyes helyeken meredekek és csúszósak lehetnek. Mindenképpen megfelelő túrabakancs ajánlott a túrákhoz.
    A négyből három túra esetén a kiindulási pont nem egyezik meg az érkezési ponttal. A három körtúra esetén nincs lehetőség a visszafordulásra.
    A túrákra csupán egy kisméretű hátizsákot kell magunkkal vinni, benne egynapos túrafelszereléssel (esőkabát, esőnadrág, meleg ruha, élelem, ivóvíz, stb.).
    A túrát olyan résztvevőknek ajánljuk, akik egészséges és aktív életvitelt követnek, rendszeresen túráznak és/vagy sportolnak, nem ijednek meg az olykor nehezebb tereptől és rendelkeznek a túrához szükséges túrafelszereléssel.
    A túrákon való részvételhez elengedhetetlen a magabiztos mozgáskoordináció, a lépésbiztonság, valamint a szédüléstől és tériszonytól való mentesség. Kizáró ok bármilyen szív- és érrendszeri, valamint mozgásszervi betegség.

Szükséges felszerelés:

    Túraöltözet: strapabíró túraöltözet, kényelmes és vízálló túrabakancs, tartalék meleg ruha, jó minőségű, lélegző anyagból (pl. Gore-Tex) készült esőkabát és esőnadrág. Arra kérünk, hogy mindenképpen túrabakancsot hozz, semmiképpen se edző- vagy túracipőt. Olyan túrabakancsot célszerű hoznod, ami vízálló és amit már régóta használsz. Ha új bakancsod van, a túra előtt járasd be, nehogy a túra alatt törje fel a lábad! Kérjük mindenképp fordíts arra figyemet, hogy a kabátod és nadrágod vízálló legyen!
    Túrafelszerelés: kisméretű hátizsák a napi túrákhoz, kulacs, fejlámpa, napszemüveg, túrabot.

Szállás:

    Az első éjszakát hotelben (a Dunajec mellett), a második és harmadik éjszakát egy panzióban (Zakopanéban) töltjük. A kétágyas szobákhoz saját fürdőszoba tartozik.

Étkezés és ivóvíz:

    Az utazás részvételi költsége a reggelit tartalmazza, az utazás többi része önellátó.
    A túrákra célszerű szendvicsekkel készülni, továbbá mindenképp legyen nálunk néhány csokoládé-, műzli- vagy energiaszelet. A Lengyel-Tátra két túrája során utunkba esnek olyan éttermek, ahol megebédelhetünk, de ettől függetlenül legyen nálunk tartalék élelem.
    A Pieninekben a szállodánk saját éttermében célszerű vacsorázni, Zakopanében pedig a belváros nyújt számtalan lehetőséget a vacsorára.
    Élelmiszert csak Zakopanéban tudunk vásárolni.
    Szlovákiában és Lengyelországban iható a vezetékes víz. A túrákon mindenképp legyen nálunk legalább 1-1,5 liter ivóvíz.

Időjárás:

    A Pieninek és a Magas-Tátra időjárása tipikusan magashegyi. Hirtelen változhat az időjárás, gyorsan kialakulhat eső, de ugyanilyen gyorsan ki is derülhet. Nagyobb magasságban, különösen a Kasprówy túra során a szél is megerősödhet.
    Az utazás időpontjában kellemes nyárias idő várható. A legmagasabb hőmérséklet 20-25 °C között valószínű; reggelente illetve nagyobb magasságban azonban hűvösebbre, 14-16 °C-ra kell készülni.
    Záporok, zivatarok előfordulhatnak, ezért nagyon lényeges a megfelelő felszerelés.

Kommunikáció:

    Szlovákiának és Lengyelországnak ezen a részén viszonylag kevesen beszélnek idegen nyelveket. A legelterjedtebb az angol és a német.
    A szállásunkon wifin keresztül érhetjük el az internetet.
Találatok - /

Indulás

Időtartam

Szobatípus

Ár

 

 

Adat / lap
/

A részvételi költség tartalmazza:     

  •     Az utazást autóbusszal Budapestről.
  •     3 éjszaka szállást kényelmes szállodában illetve panzióban, kétágyas szobákban.
  •     3 reggelit.
  •     A magyar túravezetést.
A részvételi költség nem tartalmazza:    
  •     A további étkezéseket.
  •     A belépőket, a tutajozás és a felvonó árát.
  •     A poggyász- és balesetbiztosítást.

Biztosítás

  •     Kombinált útlemondási, betegség-, baleset- és poggyászbiztosítás: 7.395 Ft
  •     Betegség-, baleset- és poggyászbiztosítás: 4.200 Ft
  •     Útlemondási biztosítás: 3.995 Ft


    Létszám: 25-40 fő.
    Ajánlott korhatár: 10-55 év.
    Hiányzás a munkahelyről: 2 nap.

    Érintett desztinációk:

    Lengyelország

    Látnivalók

    Varsó, a főváros, régóta fontos kulturális és ipari központ, a II. Világháborúig Európa legszebb városának mondták. A Visztula két részre tagolja a várost. A nyugati oldalon található a legtöbb nevezetesség, köztük az Óváros. A másik part egy kiséé egyhangúbb, kevesebb érdekességet tartogat a turisták számára. Az Óváros teret csodálatos reneszánsz, barokk és gótikus épületek teszik változatossá. A tér északi felén helyezkedik a Történeti Múzeum, mely a város történelmét, rombolását és újjáépítését mutatja be. A Királyi Palotától a Lazienki Palotáig futó, ún. Király utat templomok, paloták, múzeumok és galériák övezik. Az út közepe táján található a Nemzeti Múzeum, mely régi freskókat és a régi művészetek remekeit tárja a látogatók szeme elé.

    A Tátra a Kárpátok legmagasabb hegye. A tél hosszú és hideg és a nyár sem elég meleg ahhoz, hogy a havat teljesen elűzze a csúcsokról. A Tátra lábánál fekszik a Podhale régió tucatnyi kis falujával. Zakopane egy kedves, szórakoztató város, mely igazi turistaparadicsom, ahol a Tátra nyáron hegymászási és túrázási, télen pedig síelési lehetőséget biztosít.

    Krakkó közel 500 évig királyi székhely volt. Semmiképpen ne hagyjuk ki az Óváros, a Szent Albert Templom, a Református ferencesek Templom és a Czartoryski Múzeum megtekintését.

    A Mazuri-tóvidéken a terület 15% van víz alatt. Leghíresebb tavai a Sniardwy és a Marmy. A tavak köré városok épültek ki az idők folyamán, melyek közül a két legnagyobb Gizycko és Mikolajki.

    Oswiecim egy közepes nagyságú, ipari város, Krakkótól 60 km-re. Ismertebb elnevezése Auschwitz, mely a második világháború során náci koncentrációs tábornak adott helyet. A látogatók előtt nyitva áll.

    Lengyelország, mint turisztikai célpont
    A Magyarországnál megközelítőleg három és félszer nagyobb területű Lengyelország (312 ezer km2) a Kárpátok, a Balti tenger, az Odera és a Nysa, valamint a kanyargós Bug folyó közt terül el. Nyugaton Németországgal, délen Csehországgal, Szlovákiával, keleten Ukrajnával, Fehéroroszországgal és Litvániával határos, míg északon Oroszországgal (és a Balti tengerrel). Alakja megközelítően szabálytalan négyszög, s csak északon és délen vannak természetes határai. Felszínének közel 90%-a alacsony síkság, amely nyugat felé a német síksághoz csatlakozik, kelet felől pedig az Ural hegységig terjedő Szarmata síksággal szomszédos. A tagoltabb, magasabb területek kivétel nélkül az ország déli harmadában fekszenek.Az ország 49 megyei szintű közigazgatási egységre ún. vajdaságra, illetve nyolc nagyobb régióra oszlik (Nagy-Lengyelország Poznan székhellyel, Pomerania Szczecin, Alsó és Felső Szilézia, Wroclaw és Katowice, Mazovia Varsó, Kis-Lengyelország Krakkó székhellyel, továbbá külön régiót képez a Mazuriai tóvidék és a Balti tenger vidéke.

    Lengyelország nagyon sok értéket tartogat a külföldi látogató számára - többet mint azt általában hiszik, változatosabbat mint többségében ismerik. Mindenki megtalálhatja azt a természeti vagy ember alkotta szépséget, azt a különlegességet, mely biztosítja, hogy utazása élményekben gazdag, újdonságot, egyediséget biztosító és felüdülést nyújtó legyen. A távoli és a közelmúlt nagyszerű alkotásaiban gyönyörködhet a látogató. Egyedi hangulatot árasztó városok és városkák, régi várak, csodálatos paloták és kastélyok mutatják a viharos évszázadok harcait és gazdagságát, az ősök alkotókészségét, kifinomult ízlését.

    Az egész világon számon tartott turisztikai központok mellett a kulturális és vallási emlékhelyek (Chopin szülőháza, Kopernikusz otthona, Czestochowa-i kolostor, stb.) önmagukban is meghatározó élményt nyújtanak, konkrét utazási, kirándulási célként szolgálhatnak. Lengyelország a korábbi évtizedekhez hasonlóan napjainkban is a művészetek, különösen a kortárs alkotások, esetenként az avangard törekvések kedvelőinek zarándokhelye. Elegendő talán megemlíteni a különböző - így pl. dzsessz - fesztiválokat, az egyedülálló Plakát-múzeumot, a számtalan galériát és kiállítást.

    Az igen sokszínű folklórnak és gasztronómiának szintén nagy a vonzereje.
    Lengyelország tájai, régiói az év minden szakában maradandó élményt nyújtanak. A települések, a tengerpart dűnéi, Mazuria csodálatos tavai, a délen található vadregényes hegyek télen és nyáron kikapcsolódást, feltöltődést nyújtanak az üdülőknek, nyaralóknak, de az utazóknak és kirándulóknak is.

    Lengyelországban az utóbbi években különösen nagy hangsúlyt helyeznek a környezet védelemére és a természeti értékek megőrzésére. A nemzeti parkok száma már 22 és a maga nemében mindegyik egyedülálló és különleges élményt nyújt. Csak kiragadott példaként: a Fehéroroszországgal határos Bialowieski nemzeti park vadregényes területén közelről láthatók a bölények és a tarpánok.
    Az agro- illetve ekoturizmust kedvelők is megtalálhatják lengyel földön mindazokat a specialitásokat, egyedi értékeket, melyekre vágynak.

    Lengyelország éghajlata földrajzi elhelyezkedéséből következően hűvösebb a magyarországinál, változatosabb és változékonyabb. Hat évszakot szokás megkülönböztetni, a nálunk kialakult évszakokon kívül még a tavaszelőt és a télelőt is. Aki nem kimondottan a télisportok kedvéért utazik Lengyelországba, lehetőleg a nyári melegebb hónapokat vagy a kora őszt válassza, a május és a szeptember vége közötti időszakot. Ugyanakkor fel kell készülni arra, hogy az időjárás gyorsan megváltozhat, nyáron az őszies, ősz elején a kimondottan nyárias időjárás sem ritka.

    Lengyelországban a szálláslehetőségek igen változatosak, így mindenki igényének és pénztárcájának megfelelő, megelégedésére szolgáló szállodát, motelt, panziót, menedékházat, kempinget vagy épp magánszállást találhat. Bár az utóbbi években sokat fejlődött a szálláshelyek minősége, felszereltsége és a kategorizálásuk is megbízhatóbb, előzetes szállásfoglalás vagy beköltözés előtt tanácsos a prospektusok, ajánlatok alapos áttanulmányozása, illetve a közvetlen ellenőrzés.
    Lengyelországba leggyakrabban gépkocsival és busszal, vonattal, ritkábban repülővel vagy a tenger felől hajóval érkeznek vendégei. Autópályából ugyan csak néhányat találunk az országban, úthálózata mégis jónak mondható és az utak minősége is elfogadható. Közúton, kényelmes és kulturált gyorsvonatokkal, a nagy távolságok miatt ajánlható belföldi repülőjáratokkal az országon belül könnyen megközelíthetők a legfontosabb idegenforgalmi központok.

    A jelenlegi árak, úgy a szállásokat, mint a különböző turisztikai szolgáltatásokat illetően összességében a magyarországihoz hasonlóak. A vezető nyugati valuták zlotyra váltása, a nemzetközi hitelkártyák használata nem okozhat gondot. A közbiztonság Lengyelországban is sokat romlott az utóbbi években, de mindent egybevetve nem mondható rosszabbnak a magyarországinál. Félelemre, különleges felkészülésre nincs ok, ugyanakkor az utazásoknál egyébként is fokozottan szükséges óvatossággal kell közlekedni, kapcsolatokat kialakítani, őrizni az értékeket, különösen az értékes gépkocsikat. (Utóbbival összefüggésben ajánlatos a biztosítás előzetes megkötése és a járműnek a szálláshelyi vagy más őrzött parkolókban való lerakása.)

    Térség: Körutazás Lengyelországban

    Város: Körutazás Lengyelországban


    Válogasson útjaink közt téma szerint!