Észak-Nógrád gyöngyszemei

Utazás: autóbusszal
Program
Utazás Balassagyarmat érintésével ZSÉLY-re. Itt a régészeti leletek tanúsága szerint már az újkőkorszakban is éltek emberek. Az ásatások során kvád, római, avar, szláv emlékekre bukkantak.
A középkori falu kezdetei a XIII-XIV. századra tehetők. A honti várispánsághoz tartozott, majd a Balassák birtokába került, azonban egy rövid ideig Csák Máté is birtokolta. A XVII. század végén I. Lipót császár az uradalmat gróf Zichy Istvánnak adta. Ők építették azt a kastélyt, melyet most kívülről nézünk meg.
SZKLABONYA vagy MIKSZÁTHFALVA a „Nagy Palóc”, azaz Mikszáth Kálmán szülőhelye. Egykori szülőháza sajnos ma már nem látható, azonban a későbbi lakóházban kialakítottak egy kis múzeumot.
KÉKKŐ egykori várát a XIII. században a Balassák őse, Mikó fia Péter építtette. Balassi Bálint itt nevelkedett. Mint végvárat a törökök egy alkalommal fel is robbantották. Később a vár romjai mögött barokk kastélyt építették, ahol egy kis emlékhely őrzi a történelmi látnivalókat.
ALSÓSZTREGOVA híres szülötte Madách Imre. Az ősi Madách-kastélyt az író halálának 100. évfordulóján irodalmi múzeumnak rendezték be. Egy emléktáblán olvashatjuk, hogy „Az ember tragédiája” itt született meg. A parkban találjuk az író sírhelyét, amely sokak számára fontos zarándokhely.
VÉGLES, amint a neve is elárulja, végvár volt hajdanán. A tatárjárás után építették ki erődjét a zólyomi átjáró védelmére. A török időkben kulcs szerepe volt. Gazdái sokszor cserélődtek, de leghíresebbek közé tartozott Mátyás királyunk, valamint Frigyes főherceg is. A ma szállodaként működő vár egy-egy része a turisták számára is látogatható kiállítási terület.
DIVÉNY várát a tatárjárás után építették Nógrád urai, a Kacsicsok és a Balassák. Végvárként is fontos volt, a törököknek két évtizedig át birtokolták. I. Lipót császár egyik tábornoka a XVII. században kiűzte a garázda Balassa Imrét, majd leromboltatta a várat és a kastélyt. Később a Zichyek állíttatták helyre a főúri lakot, amelyet egészen 1940-ig birtokoltak. A vár helyreállítás alatt áll, de egy része látogatható.
GÁCS évszázadokon át a posztógyártásáról volt híres. Hajdan gácsi posztóba öltöztették a katonákat is. A kastélyt Forgách Zsigmond építtette reneszánsz stílusban. A XVIII. századi barokk átépítése a gödöllői Grassalkovich-kastély hatását tükrözi. (Ezt most kívülről is felfedezhetjük.)
LOSONC viharos történelme során minden írott és épített emlékét elveszített. Sok híres személy kötődik a településhez (Kármán József, Vígh Károly, Ráday Pál, Lehár Ferenc, Hubay Jenő stb.). Rövid séta keretében ezekre a kapcsolatokra is fény derül.
A séta után hazautazás.
Indulás |
Időtartam |
Szobatípus |
Ár |
---|
A belépőjegyek árát (kb. 15,- €) a részvételi díj nem foglalja magában!
Az ún. „Átmenő biztosítást” a részvételi díj tartalmazza!
A változtatás jogát fenntartjuk!
Érintett desztinációk:
Szlovákia
Pozsony Szlovákia fővárosa és egyben legnagyobb városa. Ahogy az ember megérkezik a városba, gyönyörű szőlőültetvények, a Kis-Kárpátok vonulata és a Duna kéklő csillogása tárul a szeme elé. Nagyon sok emlékmű és épület tanúskodik a közös szlovák-magyar történelemről valamint sok múzeum idézi fel a monarchia korát. Pozsony legszebb része az Óváros és a Vár. Az Óváros több múzeumnak és palotának ad otthont, ezek közül a leghíresebb a Borászati Múzeum és a Mirbach Palota. A Vár alapjai a korai középkorban épültek, azóta rengeteg alkalommal építették át. Érdemes felmenni a Várba, ugyanis gyönyörű kilátás nyílik innen a városra, valamint megtekinthetjük a Népzenei Múzeum érdekes gyűjteményét is. A Szlovák Nemzeti Múzeumot és a Nemzeti Galériát se hagyjuk ki a városnézésből.
A Magas-Tátra festői csipkéit 30 völgy és 100 jégkori tó teszi még szebbé. A 600 kilométer hosszú, remekül kiépített túraútvonal-hálózat minden völgyet és csúcsot elér. Aki kirándulni szeretne, az augusztusban és szeptemberben jöjjön, aki pedig a síelést kedveli, az novembertől áprilisig hódolhat szenvedélyének.
A Mala Fatra nemzeti park legmagasabb pontja a Velky Krivan. A park szívében található a Vratna, a gyönyörű, erdővel borított völgy, amely kitűnő túrázási útvonalakat, télen pedig csodálatos sípályákat kínál.
Spissky Hrad Szlovákia legnagyobb kastélya, melyet 1209-ben építettek. 1780-ban leégett, így ma már csak romjai láthatóak. Gótikus tornya, kápolnája, román stílusú palotája romjaiban is gyönyörű.
Látnivalók a Garam mentén
A szomszédos Szlovákiában található Garam folyó környéke közel fekszik hazánkhoz, Budapest környékéről néhány órás autózás után kényelmesen elérhető jó minőségű utakon. Ott található Szlovákia egyik legszebb települése, a nagy múltú bányászváros, Selmecbánya (Banská Stiavnica). A környéken a középkorban kezdődött a nagy tisztaságú arany és ezüst bányászata, amely folyamatos fejlôdést és gazdagságot biztosított az ottani lakosoknak. A bányászati technikák fejlesztésének európai központja volt ez a vidék hosszú évszázadokon át. A XVIII században még bányászakadémiát is létesítettek Selmecbányán. A történelmi városközpontot, amely mindmáig megôrizte középkori jellegét, az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította néhány évvel ezelőtt. A város környéke is bővelkedik a látnivalókban, érdemes ellátogatni Sveti Anton késôgótikus kastélyába, Garamszentbenedek kolostorába vagy Újbánya (Nova Bana) kolostor-erődjébe. Nyaranta pedig még aranyásó versenyeket is szerveznek a környékbeli patakokban. A régió másik, nem kevésbé gazdag múltú kisvárosa a pénzverdéjérôl híres Körmöcbánya (Kremnica). Nem véletlen, hogy a köztudatban ma is él a körmöci arany kifejezés, ugyanis itt nagy tisztaságban bányászták a nemes fémet, és már Róbert Károly királyunk pénzverdét létesített a településen, amely ma is működik. Évente 400 kilogramm tiszta arany került ki az itteni bányából. Amit valószínűleg kevesebben tudnak, Körmöcbánya közelében található Európa földrajzi közepe. Akinek még ennyi vonzerő sem volna elég, annak javasolható a 46 C fokos gyógyvizes strand. A környék egy másik nevezetes fürdőhelye Szklenófürdő. A Károly Róbert kora óta lakott település idilli környezetben, tűlevelű és lombos erdôk ölelésében fekszik. A földből feltörő gyógyforrások hőmérséklete 37 és 52 C között váltakozik, szulfát, mész és magnézium tartalmuk jelentős. Idegrendszeri és gerincproblémák esetében javasolják a fürdôkúrát az orvosok.
Térség: Körutazás Szlovákiában
Az UNESCO a kulturális világörökség részének tekinti Szlovákiában: Vlkolinec hegyi falu, Rózsahegy város része; Selmecbánya; Szepesváralja, Lőcse, Szepesi vár és a kapcsolódó műemlékek; Bártfa belvárosa;
Város: Körutazás Szlovákiában
Programtípus
- 1 napos utak
- Egyéni út
- Egzotikus út
- Fesztiválok
- Golfút
- Gyalogtúra
- Hajóút
- Ifjúsági program / Osztálykirándulás
- Kombinált nyaralás
- Koncertek / Musical
- Kultúra és történelem
- Körutazás
- Körutazás+Nyaralás
- Nyaralóprogram
- Síút
- Sport mérkőzések
- Sportos kirándulások
- Tengerparti esküvő
- Természeti csodák
- Városlátogatás
- Városnéző programok
- Üdülés - nyaralás
Útjellemző
- Adventi út
- Aktív pihenés
- Augusztus 20
- Belépőjegy
- Bor - Gasztronómia
- Búvárkodás
- Családbarát
- Csillagtúra
- Fakultatív program lehetőség
- Felnőtt barát hotel
- Golf
- Gyerekbarát
- Gyógyfürdő - Élményfürdő - Aquapark
- Hajós kirándulás
- Háziállat barát
- Hegyvidék
- Homokos strand
- Hosszú Hétvégék
- Húsvéti út
- idegennyelvű program
- Ingyenes Wi-Fi
- Karácsonyi út
- Kék zászlós strand
- Kiváló megközelíthetőség
- Klímás
- Kultúra és történelem
- Luxus/Deluxe
- Magyar asszisztenciával
Útjellemző
- Magyar idegenvezetővel
- Május 1
- Március 15
- Medencés szállás
- Mikulás programok
- Nászutasoknak
- November 1
- Nyelvtanfolyamok
- Október 23
- Pályaszállás
- Pünkösdi út
- Síbérlettel
- Síoktatás
- Sportolási lehetőség
- Szafari program
- Szilveszteri út
- Témaparkok
- Tengerpart
- Természetbarát
- Természeti csodák
- Tópart
- Valentin nap
- Vallási utak
- Városlátogatás
- Városlátogatás egyénileg
- Velencei karnevál
- Vidéki felszállással
- Wellness